👋 eKoza e-ticaret yazılımımız ile tüm pazar yerleriyle entegreli olarak online satışa başlayın.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Yöntemleri 2022

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Yöntemleri 2022

Sağlık turizminde dijital pazarlama, tedavi ve koruyucu sağlık hizmetlerinin daha fazla kişiye sunulması bakımından oldukça önemlidir. Ürünlerin ve hizmetlerin potansiyel müşterilere online platformlar aracılığıyla ulaştırılması anlamına gelen dijital pazarlama, sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurumlar için vazgeçilmezdir.

Birçok işletme arasından sıyrılmak, rekabet dünyasında ayakta kalmak ve müşteri portföyünü genişletmek bu şekilde mümkündür. Rehabilitasyon merkezlerinin, polikliniklerin, hastanelerin, kliniklerin ve çeşitli kuruluşların yararlanabileceği dijital pazarlama hizmetleri, sağlık sektöründe bilinirlik elde etmenin en iyi yoludur.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Kişilerin tedavi olmak, rehabilitasyon hizmetlerinden veya doğal kaynaklardan faydalanmak amacıyla başka bir ülkeye seyahat etmesine sağlık turizmi denir. Bu sektör kendi içerisinde; medikal turizm, yaşlı turizmi, termal turizm, engelli turizmi ve benzeri alt kategorilere ayrılır.

Türkiye’de sağlık turizminin en hareketli olduğu bazı alanlar ise şöyle sıralanabilir:

 • Plastik cerrahi,
 • Saç ekimi,
 • Tüp bebek tedavisi,
 • Dental tedaviler,
 • Genel cerrahi,
 • Obezite cerrahisi,
 • Kalp cerrahisi.

Ülkemizin stratejik ve coğrafi konumu, hizmet kalitesi, birçok kıtadan kolay erişilebilir olması sağlık turizminde öne çıkmasını sağlamıştır. Öyle ki Türkiye’nin, sağlık turizminde başvurulan ilk 5 ülkeden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Sağlık turizmi ve dijital pazarlama birbirinden ayrılmaz iki kavram olup, bu alanda talebin ortaya çıkarılması ve yönlendirilmesi dijital pazarlamaya bağlıdır.

Bu faaliyetlerin temelinde şu soru yer alır: ‘Bir turist neden ülkesini bırakıp yurt dışında tedavi olmayı seçer?’

Sağlık turizmindeki dijital pazarlama hizmetlerine yön veren ikinci soru ise şu olmalıdır: ‘Buraya gelen turist neden bizi seçmeli?’

Bu soruların cevapları doğrultusunda kurumun ayrıcalıkları, verilen hizmetlerin sağladığı avantajlar belirlenmeli ve bu doğrultuda bir dijital pazarlama planı oluşturulmalıdır.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlamanın Avantajları

Yukarıdaki bilgilere göre dijital pazarlamanın sağlık turizmindeki avantajlarını maddeler hâlinde şöyle özetleyebiliriz:

 1. Hizmetlerin yalnızca bulunulan bölge veya yurt içi ile sınırlı kalmasını engeller. Müşteri portföyünü genişletir.
 2. Hizmetleri daha etkin şekilde tanıtmaya, potansiyel hastalarla kurumun arasında dayanıklı bir bağ oluşturmaya imkân tanır.
 3. Markanın hedef kitle ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda konumlandırılmasına yardım eder.
 4. Sağlık alanında faaliyet gösteren firmaların dijital varlığını, imajını ve etkisini güçlendirir.
 5. Rekabet gücünü artırır.
 6. İhtiyacı olan kişinin karşısına, sadece ihtiyaç duyduğu ürünü ve hizmeti çıkarır. Böylece firmaların, markaların müşterileriyle doğrudan etkileşim kurması olanaklı hâle gelir.
 7. Kârlılık oranını ve marka değerini yükseltir.
 8. Kurumların ve kuruluşların çağa ayak uydurmalarını sağlar.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabı internet sitelerinden sosyal medyaya kadar geniş bir yelpazeyi içine alır. Sağlık turizminde dijital pazarlama faaliyetleri, kurumu tercih sebebi hâline getiren önemli nitelikleri ön plana çıkaracak şekilde kurgulanmalıdır. Örneğin;

 1. Hız,
 2. Konfor,
 3. Bakım,
 4. Yüksek teknoloji,
 5. Özellikli tedaviler,
 6. Fiyat avantajı vb.

Buna göre, sağlık sektöründe dijital pazarlama nasıl yapılır? Sorusuna maddeler hâlinde şöyle cevap verebiliriz:

· İnternet Sitesi

 

Müşterilerin ilgili kurumu arama motorları üzerinden bulabilmesi için her şeyden önce bir internet sitesi gerekir. Bu, kurumsal kimlik ve prestij için de olmazsa olmazdır. Firmaların dijital dünyaya açılan kapısı internet siteleridir.

Sağlık sektöründe varlık gösteren kurum ve kuruluşlar, internet siteleri sayesinde dünyanın her yerine, her an ulaşım sağlayabilir.

Tedavi hizmeti almak isteyen kişiler kurum hakkında ayrıntılı bilgiyi internet sitesinde bulur. Hasta yorumları, fotoğraflar, videolar ve daha fazlası ile aklındaki soru işaretlerini giderir. Kurum ile irtibata geçmek için internet sitesindeki iletişim bilgilerinden veya formlarından yararlanır.

Bu sebeple, dijital pazarlama faaliyetlerinin özü olan web sitesi şu özellikleri taşımalıdır:

 1. Kurumun misyonunu, vizyonunu tam olarak yansıtmalıdır.

 

 1. En az 3 dil seçeneği barındırmalıdır. Bu, dileyenlerin siteyi farklı dilde görüntüleyebilmesi, web sitesinin sınırları aşmasını ve uluslararası alanda tanınmasını mümkün kılar.

 

 1. Sayfalarda kullanıcıları bilgi alma ve randevu gibi işlemlere dair harekete geçirecek CTA (Call To Action) butonları bulunmalıdır.

Dönüşüm oranlarını yükseltmek için; otomatik chat bot sistemlerinden, WhatsApp entegrasyonlarından yararlanılabilir. Etkili sloganlar ve çeşitli form alanları da kullanıcıları aksiyona yönlendirerek dijital pazarlama için daha çok veri elde etme şansı kazandırır.

 

 1. Hizmet alanları yalın, net bir dille açıklanmalı; tüm tanı ve tedavi hizmetleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Bu sırada kurumun diğerlerinden farklı yönlerine temas edilmeli; ilgi çekici, özgün, açıklayıcı videolardan ve görsellerden yararlanılmalıdır.

 

 1. Tedavi öncesi ve sonrası görseller ile hastalara neler vaad edildiği somut olarak gösterilmeli, önceki hastaların nasıl bir değişim sürecinden geçtiği gözler önüne serilmelidir.

 

 1. Tedavi prosedürlerine, sağlık kurumunun mimarisine ve ekibine yönelik fotoğraflar da konulmalıdır.

 

 1. Doktor profilleri (eğitim, özgeçmiş vb.), ‘Sık Sorulan Sorular’ sayfası ve benzeri detaylar unutulmamalıdır. Diğer sağlık personelleriyle ilgili bilgiler de olmalıdır.

Ayrıca hekimlerin ve çalışanların mesleklerini, o kurumu neden sevdiğine yönelik –kendi ağızlarından- 1-2 tane motivasyonel cümle yazılmalıdır.

 1. Kurumun çalışma saatleri, sosyal medya linkleri, adresi ve bütün irtibat kanalları sitede yer almalıdır.

 

 1. Görsel tasarımlar birbiriyle uyumlu olmalıdır. Güven odaklı, sade, karışık öğeler ihtiva etmeyen, göz yormayan, yenilikçi ve dinamik bir tasarım kullanılmalıdır.

 

 1. Sayfa hızı ve mobil uyumluluk gibi hususlara önem verilmelidir.

 

 1. Kurumsal sayfalar eksiksiz bir biçimde tamamlanmalıdır. Örneğin; ‘Hakkımızda’, ‘İletişim’, ‘Neden Biz?’, ‘Kilometre Taşları’, ‘Misyonumuz&Vizyonumuz’ vb.

 

 1. İnternet sitesinin blog kısmı olmalı, burada kullanıcıların arama niyetine yönelik yazılmış SEO uyumlu makalelere yer verilmelidir.

 

 1. Site güncel tutulmalı, içerikler belli aralıklarla düzenlenmeli, eklemeler yapılmalı ve düzenli içerik girişi sağlanmalıdır.

· CRM Entegrasyonu

CRM, ‘müşteri ilişkileri yönetimi’ anlamına gelir. Pazarlamanın her alanında yoğun olarak kullanılan CRM programları dijital pazarlamada da büyük paya sahiptir.

Söz konusu programlar tüm dataların segmente edilmesini ve hasta takibi yapılmasını mümkün kılar. Bu sayede yeniden pazarlama yapılarak daha stratejik hedeflemelerle iyi bir yol haritası çizilebilir.

· Yorum ve Yerel Liste Platformları

Bu, sağlık turizminde dijital pazarlama yöntemleri içerisinde işletmeye en hızlı bilinirlik kazandıran uygulamalardan biridir.

İsminizi duyan kişiler, sizinle ilgili daha çok bilgi öğrenmek için adınızı internete yazacaklardır. Bu durumda kliniğinizin seçkin web sitelerinde görünüyor olması size duyulan güveni artıracaktır.

Örneğin;

 • Google Maps,
 • com,
 • com,
 • com gibi sağlık hizmeti inceleme siteleri bunlardan bazılarıdır.

· Dijital Reklamcılık

İnternet sitesinde ve sosyal medyada yapılan çalışmaların daha çok kişiye erişmesi reklamlar yardımıyla mümkündür. Kullanıcıların sitenize veya sosyal medyadaki sayfanıza doğal yollarla ulaşmasını beklerseniz, potansiyel hedef kitlenizi dar kalıplara mahrum etmekle kalırsınız.

Oysa arama motorlarında, sosyal medya platformlarında reklamlar vererek içeriklerinizin görünürlüğünü artırmak hem çok kolay, hem düşük maliyetlidir.

Bu kapsamda etkili reklamlar ile hasta potansiyeli artırılmalı, reklamlar yaş ve cinsiyet gibi çeşitli parametreler doğrultusunda oluşturulmalıdır. Arama motorlarının ve sosyal medyanın reklam politikaları göz önünde bulundurulmalı, kısıtlama getirilen reklam tiplerinden ve anahtar kelimelerden uzak durulmalıdır.

· Sağlık Turizmi için Reklam Hizmetleri Neleri İçerir?

Bunlar;

 • Google Ads – AdWords reklamları (sEM pazarlama),
 • Sosyal medya reklamları,
 • Yeniden pazarlama reklamları gibi çeşitlere ayrılır.

Bu kapsamda sunulan gerçekleştirilen bazı faaliyetler şöyle tasnif edilebilir:

 1. Facebook Remarketing ve LookAlike Audience stratejileri ile profesyonel sosyal medya reklamcılığı,
 2. Google Tag Manager kurulumu,
 3. Google Analytics ve Google Search Console yapılandırması,
 4. Sağlık sektörüne özel Google Ads yönetimi ve kampanya oluşturma vs.

· Sağlık Turizminde Reklamlar Nasıl Hazırlanmalı?

Aşağıda bildirdiğimiz kriterlere uygun hareket edilirse sağlık turizmi ve dijital pazarlama, kısa zamanda istenen başarıya ulaşacaktır:

 • Çoklu Dil Seçeneği:

Reklamlar birçok farklı dilde hazırlanarak yayınlanmalı. Böylece firma kendini yurt içine mahkum etmez ve uluslararası alanda da tanınmaya başlar.

 • Hedef Kitle Tespiti:

İlgili sağlık kurumunun veya kuruluşu kimlere hitap ediyor? Bu soruya cevap bulunmalı ve bu minvalde her hedef kitle profili için ayrı reklam stratejileri geliştirilmeli.

Örneğin; bazıları sağlık kuruluşuna yakın bir bölgede yaşıyor iken, bazıları kilometrelerce uzaktır. Hastaların bir kısmını genç kesim oluşturuyorken, bir kısmı orta yaş ve üzeridir. Hedef kitleyi meydana getiren hastalardan bazıları sosyoekonomik seviyesi düşük bir ülkede yaşıyorken, bazıları hayatını refah seviyesinin yüksek olduğu bir bölgede sürdürüyordur.

Takdir edersiniz ki tüm bu koşullar her hedef kitle özelinde farklı reklamlar ve değişik kampanyalar ortaya koymayı gerektirir. Öte yandan her sosyal mecranın dinamikleri ve algoritmaları birbirinden bağımsız olduğu için, reklamlar da buna uygun olmak durumundadır.

Bu doğrultuda ilgi alanlarına, demografik bilgilere ve uygun keywordlere göre bir reklam stratejisi geliştirilmesi lâzımdır.

 • Anahtar Kelime Çalışması:

Reklamda hedeflenecek rekabet oranı düşük, geri dönüşüm oranı yüksek anahtar kelimeler  profesyonel araçlarla belirlenmelidir.

 • Doğru Reklam Bütçesi:

Her reklam türü için firmanın beklentilerine ve hedeflerine göre bir bütçe planlaması yapılmalıdır. Örneğin; trafik reklamları ile video reklamları tabii ki farklı bütçeler gerektirir.

Sağlık turizminde dijital pazarlama hizmetleri sunan ajanslar reklam tipleri ve bütçe ayarlaması konusunda zengin bilgi birikimine ve deneyime sahip olmak zorundadır.

 • Kaliteli İçerik:

Reklam için kullanılacak görseller, videolar, metinler etkileyici ve orijinal olmalıdır. Başkalarından direkt kopyalanan veya üzerinde küçük değişiklikler yapılarak kullanılan içerikler hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Reklamlarda stok fotoğraflar kullanılmamalı, rakip firmalardan alıntı yapılmamalı ve gerçek dışı ifadelerden kaçınılmalıdır.

Fiyat odaklı reklamlardan ziyade teknolojik imkânlara, hasta konforuna ve memnuniyetine, üst düzey tedavi olanaklarına vurgu yapan reklamlar tercih edilmelidir.

 • Güvenilir İçerik:

Her reklam Google Ads gibi servisler veya sosyal medya platformları tarafından kabul edilmeyebilir.

Reklamın sağlık kurumunu en iyi şekilde yansıtması, illegal / yasa dışı içerik barındırmamalıdır. Bu yüzden reklamlar hedef kitle ve kurumun web sitesiyle uyumlu olacak şekilde optimize edilmelidir.

· Sosyal Medya Yönetimi

İlgili sağlık kurumu veya kuruluşu için en doğru sosyal medya kanallarının hangisi olacağı belirlenerek o platformlara ağırlık verilmelidir. Sağlık turizminde dijital pazarlama için vazgeçilmez adımlardan biri olan sosyal medya yönetimi profesyonel bir ajans tarafından gerçekleştirilmeli; günlük, haftalık, aylık içerik takvimlerine bağlı kalınmalıdır.

Hedef kitle iletişimine önem verilmeli, mesajların ve yorumların cevaplanması gibi etkileşimlerle takipçilerin ilgisi canlı tutulmalıdır.

· Sağlık Turizmi için Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Gerekiyorsa bazı kurumlara yalnızca yurt dışı hastaları için özel hesap ve sayfalar oluşturulmalı.

Çünkü yabancı hastalar ile yerli hastaların görmek istedikleri şeyler değişiklik arz edebilir. Örneğin, yabancı hastalar; transfer ve tercümanlık hizmetleriyle, otel tavsiyeleriyle ilgilenirken, bunlar yerli hastaların ilgisini çekmeyebilir.

 

 1. Bilgilendirici içeriklerle kullanıcılra fayda sağlanmalı.

(Örneğin; X hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Gibi konularda net, kısa, yazıların yanı sıra videolarla ve görsellerle zenginleştirilmiş içerikler sunulmalı.)

 

 1. Mutlu hastaların görüşleri ve hasta hikâyeleri paylaşılarak kullanıcılarla etkileşime geçilmeli.

 

 1. Özel günlerde o günün anlam ve önemine yönelik paylaşımlar yapılarak hedef kitle ile marka arasındaki samimiyet korunmalı.

 

 1. Rakip araştırması yapılmalı ve onlardan daha iyi içerikler üretilmeye çalışılmalı.

 

 1. Olumsuz yorumları direkt silmek gibi bir hataya düşülmemeli. Bu tür yorumlara yapıcı bir dille cevap verilerek, markanın müşteri memnuniyetine nasıl önem verdiği ortaya konulmalı.

 

 1. Kullanıcıların soruları yanıtsız bırakılmamalı, mümkün mertebe hızlı geri dönüş sağlanarak kendilerinin değerli olduğu hissettirilmeli.

· SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

 

Sağlık turizminde dijital pazarlama yöntemleri, arzu edilen etkiyi SEO ile gösterebilir. Tasarlanan internet sitesi ne kadar kusursuz, sosyal medya hesap ve sayfaları ne derece güzel olursa olsun; bunları kimse görmüyorsa anlamı yok demektir.

İşte web sitelerine ve sosyal medya sayfalarına yönelik SEO çalışmaları, kullanıcıları onlar için hazırlanan içeriklerden haberdar etmek için yapılır.

Tıp merkezinin veya sağlık turizmi acentasının sitesi Bing, Yandex, Google ve benzeri arama motorlarında SEO ile görünürlük kazanır. Bu sayede işletmeler ulusal ve uluslararası çapta daha fazla tanınarak, daha çok sağlık turizmi müşterisini kendisine çeker.

SEO pek çok pazarlama yöntemine göre daha az yatırım gerektirir fakat sonuçları daha etkili ve uzun vadelidir. Siteniz hedef anahtar kelimelerinizde ilk sayfaya yükselsin, insanlar araştırma yaparken ilk sizi bulsun istiyorsanız SEO hizmetlerinden yararlanmalısınız.

· SEO Hizmetleri Nelerdir?

Sağlık turizminde dijital pazarlama nasıl yapılır? Sorusuna cevap olarak uygulanabilecek SEO çalışmaları şu başlıklar altında incelenir:

 • Site İçi SEO:

Öncelikle web sitesi her bakımdan kullanıcı odaklı hâle getirilir. Tasarım, içerikler, altyapı, kodlama, teknik gereklilikler ve dahası ile mükemmel bir internet sitesi ortaya çıkarılır. Aksi takdirde, yapılacak diğer işlemler yararı yoktur.

İçi virâne olan bir evin dışını boyamak nasıl ki çok gereksizdir… Bunu da ona benzetebiliriz. Daha site içi SEO’su tam yapılmamış bir web sitesini dışarıdan takviye etmeye çalışmak boşunadır.

 • Site Dışı SEO:

Arama motorlarında sıralama artışı, böylece beklenen hit ve trafik oranına ulaşmak için site içi SEO çalışmalarına başvurulur. Bunlar; tanıtım yazısı, backlink, sosyal medya paylaşımları gibi uygulamaları içerir.

 • Yerel SEO:

Sağlık kurumunu belli bir bölgede, spesifik arama sorgularında ön plana çıkarmaya ilişkin çalışmalardır.

Meselâ; ‘Ankara saç ekim merkezi’ veya ‘Kadıköy dişçi’ gibi aramalarda rakiplerinin önüne geçmek isteyenler bölgesel SEO’ya ihtaiyaç duyar.

 • Uluslararası SEO:

Sınırları aşmayı ve yurt dışındaki potansiyel hastalarına ulaşmayı dileyen işletmeler, çözümü uluslararası SEO’da bulur. Söz konusu çalışmalarda yurt dışındaki hedef kitlenin diline uygun içeriklerden faydalanılır. Backlink, tanıtım yazısı ve benzeri çalışmalar da yine ona göre gerçekleştirilir.

· E-Mail Marketing

Sağlık turizminde dijital pazarlama yöntemleri e-posta pazarlaması ile yüksek verimlilik sağlar. Bu, müşteri sayısını ek reklam bütçesi gerektirmeden artırdığı için son derece avantajlıdır.

Söz konusu uygulama kapsamında doğru hedef kitleye vurucu e-postalarla seslenmek hedeflenir.

Böylece gönderilen e-mailler; gelen kutusunu meşgul eden spam bir ileti değil, kullanıcıları aradığı hizmetlere ulaştıran etkili bir araç hâlini alır.

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama için Neden eKoza?

Çünkü eKoza Dijital Pazarlama Ajansı; ‘çok harca, daha çok kişiye ulaş’ şeklinde hatalı bir düşünceden uzaktır. Bunun yerine; ‘doğru harcama yaparak doğru kişiye ulaş ve doğru sonucu yakala.’ Düşüncesiyle hareket eder.

Kazanan karşı taraf değil siz olun diye, işe öncelikle gerekli analizleri gerçekleştirerek başlar. Böylece doğru içeriklerle, doğru zamanda, doğru hedef kitleye ulaşmanız mümkün olur. Paranızı verimli şekilde harcar; potansiyel hastalarınıza merak ettiklerini, görmek istediklerini, ihtiyaç duyduklarını sunarsınız.

Bölgeye ve beklentilere göre organize edilmiş web site içerikleri, sosyal paylaşımlar ve reklamlarla hep bir adım önde yürürsünüz. Hedef kitlenizin soru işaretlerini proaktif bir biçimde giderir, gelişmiş çözümlerimizle onlara iyiyi değil en iyiyi sunarak ayrıcalıklı olduğunuzu gösterirsiniz.

Sağlık turizmine uygun tasarım, SEO-sosyal medya çalışmaları ve dahası ile işletmenizin gereksinim duyduğu her şeyi tek çatı altında bir araya getiriyoruz.

Böylece ânî değil planlı-programlı ve sistematik, geçici değil kalıcı sonuçlar ile sizi hedeflediğinizden daha büyük başarılara ulaştırıyoruz.

Sonuç

Sağlık turizminde dijital pazarlama, büyümek isteyen kurum ve kuruluşlar için bir zorunluluktur. İşletmelerin ağını genişletmesi bu sayede mümkün olup, zaman ve mekân kısıtlamaları dijital pazarlama ile ortadan kaldırılır.

Bu alandaki faaliyetler sağlık sektörü için ne kadar önemliyse, dijital pazarlamada yapılan hatalar da bir o kadar tehlikelidir. En ufak bir hata bile kurumun itibarını yerle bir ederek hem maddi, hem mânevî bakımdan ciddi kayıplara sebebiyet verebilir.

Sağlık sektöründe hizmet sunuyor ve dijital pazarlamanın gücünden maksimum şekilde yararlanmak istiyorsanız eKoza Dijital Pazarlama Ajansı sizin için doğru tercihtir. Her kurum ve kuruluşa özel çözümler geliştiren eKoza, stratejik planlama ve doğru hedefleme ile risksiz başarıyı hedefler.

Potansiyel müşterilerinizle aranızda sağlam bir köprü olacak ajansımız, sağlık sektöründe dijital pazarlama hizmetlerini güncel yöntemlere ve son trendlere göre şekillendirir.

Siz de konfor alanınızın dışına çıkmak, kabuğunuzdan sıyrılıp dünyaya açılmak istiyorsanız eKoza ile tanışmanızın vakti gelmiş demektir.

Öyleyse hemen bizimle iletişime geçerek sağlık turizminde dijital pazarlama yöntemleri ile kurumunuzu büyütün. Ciro kaynaklarınızı çeşitlendirip kur farkını lehinize çevirin. Yurt dışından daha fazla hasta kabul ederek ülkemizin sağlık turizmindeki en iyi temsilcilerinden biri olun.

Profesyonel çözümlerimizi hedeflerinizle aynı potada eritip sizi dünya çapında tercih edilen bir kurum hâline getirelim. En ince ayrıntısına kadar doğru planlanmış dijital pazarlama stratejilerimizle kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi gerçeğe dönüştürelim.

Numaranızı bırakın sizi arayalım 👋

Size yardımcı olabilmemiz için numaranızı bırakın.  En kısa sürede size dönüş sağlayacağız.

VEYA