👋 eKoza e-ticaret yazılımımız ile tüm pazar yerleriyle entegreli olarak online satışa başlayın.

Hepsiburada Mağaza Açmak 2020

Türkiye’nin sayılı ve en eski e-ticaret sitelerinden biri olan Hepsiburada’da neden mağaza açmalısınız? Hepsiburada mağaza başvurusu nasıl yapılır? Hepsiburada’da dükkan açmak ve Hepsiburada komisyon oranları gibi aklınıza takılan tüm sorulara buradan yanıt vermeye çalışacağız. Hepsiburada mağaza açmak kendi e-ticaret websiteniz dışında çok büyük ve farklı farklı hedef kitlelerine ulaşabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu sayede kendi sitenize alternatif olarak yeni satış kanalları oluşturarak, satışlarınızı artırmanızı sağlamış olacaksınız.

Bu yazımızda Hepsiburada’da mağaza açmak için gerekli belgelerin ne olduğu, mağaza ve komisyon ücretlerini, e-ticaret sitenizin ve sanal pazar yerlerinin öneminden bahsedeceğiz.

1.Kısım

Hepsiburada Hakkında

2.Kısım

Neden Hepsiburada'da Satış Yapmalıyım?

3.Kısım

Hepsiburada Mağazası Nasıl Açılır?

4.Kısım

Hepsiburada Komisyon Oranları Ve Vergilendirme

Hepsiburada Hakkında

1. Kısım
1998 yılında ilk çalışmalarına başlayan girişim 2001 yılında Hepsiburada marka adıyla hayatımıza girmişti. İlk kurulduğu zamanlar sadece kendi stoğundan satış yaparak müşteriye ulaştıran Hepsiburada, günümüzde başka satıcılarında mağaza açarak satış yapmasına imkan sağlamıştır.

Hepsiburada.com nedir? Nasıl Çalışır?

1998 yılında ilk çalışmalarına başlayan girişim 2001 yılında Hepsiburada marka adıyla hayatımıza girmişti. İlk kurulduğu zamanlar sadece kendi stoğundan satış yaparak müşteriye ulaştıran Hepsiburada, günümüzde başka satıcılarında mağaza açarak satış yapmasına imkan sağlamıştır. Şu an da Hepsiburada halen stoğundan ürün satmakta ve onunla beraber aynı ürünü başka satıcılarda satabilmektedir.
Hepsiburada’nın çalışma modeli B2C, yani şirketten tüketiciye şeklindedir. Alışveriş yapmak isteyen müşteriler Hepsiburada websitesine veya mobil uygulamasına girerek almak istediği ürünü sepetine ekler. Alışverişini tamamlayan müşteri ödemesini yaptıktan sonra sipariş satıcının paneline düşer. Müşteri siparişi Hepsiburada veya herhangi bir satıcıdan yapabilmektedir. Her satıcı gelen siparişi müşteriye ulaştırmaktan kendisi sorumludur.

Yaklaşık 30 kategoride 12 milyondan fazla ürün çeşitliliği bulunan Hepsiburada online satış yapmak isteyen iş sahiplerinin ilgisini çekmektedir. Çünkü geniş bir hedef kitleye ulaşarak mağaza sahipleri satışlarını ve karlılıklarını artırabilmektedir.

Neden Hepsiburada'da Satış Yapmalıyım?

2. Kısım

Türkiye’nin en eski ve en bilindik e-ticaret platformlarından birisi olan Hepsiburada’ya müşterilerinin güveni çok yüksek. Neredeyse herkesin bildiği ve kullandığı Hepsiburada online alışveriş sitesi farklı farklı hedef kitlelere hitap etmektedir. Böyle bir platformun gücünden istifade etmek satıcılar için çok güzel bir fırsattır.

Hepsiburada'da Neden Mağaza Açmalısınız?

Türkiye’nin en eski ve en bilindik e-ticaret platformlarından birisi olan Hepsiburada’ya müşterilerinin güveni çok yüksek. Neredeyse herkesin bildiği ve kullandığı Hepsiburada online alışveriş sitesi farklı farklı hedef kitlelere hitap etmektedir. Böyle bir platformun gücünden istifade etmek satıcılar için çok güzel bir fırsattır.

Hepsiburada’nın Avantajları

Hepsiburada’da mağaza açarak Hepsiburada’nın marka bilinirliğinde faydalanacaksınız. Hali hazırda belli bir kitleye direkt ürünlerinizi sunma şansı yakalayacaksınız. Bunun yanı sıra Hepsiburada’nın reklam gücünden de faydalanacaksınız. Gerek televizyon, gerek sosyal medya gerekse google üzerinden devamlı reklam yapan Hepsiburada sayesinde sizinde ürünlerinizin gösterimi artacaktır. Bu gibi avantajlarda satışlarınıza olumlu yönde etki edecektir.

Hepsiburada’nın Dezavantajları

Her alanda olduğu gibi Hepsiburada platformunun da dezavantajları bulunmaktadır. Hepsiburada’da iyi şekilde satış yapabilmek için sizinle aynı ürünü satacak firmalarla fiyat ve gönderim sürenize göre rekabet etmek durumundasınız. Sattığınız üründe kullanıcıya en iyi fiyatı veren ve en kısa sürede kargolama yapan mağaza daima üst sırada çıkarak satışı gerçekleştirmektedir. Bu yüzden sattığınız üründe rakiplerinizle fiyat rekabetine girecek stok ve alım gücüne sahip olmalısınız.

Komisyon ve Kurallar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi fiyat konusunda rakiplerle rekabet edebilmeniz için en iyi fiyatı vermeniz gerekmekte. En iyi fiyat verebilmeyi zorlaştıran etkenlerden birisi de komisyon oranlarıdır. Sattığınız ürünün çeşidine göre değişiklik gösteren komisyon oranlarını iyi hesaplayarak fiyat girmelisiniz. Aksi taktirde en iyi fiyatı vermeye çalışırken zarar edebilirsiniz. Ayrıca sattığınız ürünü, göndermeyi taahhüt ettiğiniz günde göndermek zorundasınız. Gönderimde gecikmeye neden olur veya yanlış yada hasarlı ürün gönderimi gibi durumlarda platform tarafından hem mağaza puanınız düşer , hemde cezai yaptırımlar uygulanabilir.

Hepsiburada Mağazası Nasıl Açılır?

3. Kısım

Hepsiburada’da mağaza açabilmeniz için ilk şart bir şirket sahibi olmanızdır. Gerçek bir şirket kurulumunuzun olmaması halinde Hepsiburada üzerinden hiç bir şekilde satış yapamazsınız. Online pazar yerleri içerisinde şirket sahibi olmadan satış yapabileceğiniz tek platform GittiGidiyor’dur.

Hepsiburada Mağazası Nasıl Açılır?

Hepsiburada’da mağaza açabilmeniz için ilk şart bir şirket sahibi olmanızdır. Gerçek bir şirket kurulumunuzun olmaması halinde Hepsiburada üzerinden hiç bir şekilde satış yapamazsınız. Online pazar yerleri içerisinde şirket sahibi olmadan satış yapabileceğiniz tek platform GittiGidiyor’dur.

İlk olarak Hepsiburada mağazası açmak için bu sayfayı ziyaret edin. Linke tıkladığınız ilk aşama olarak standart başvurumu, yoksa girişimci kadın olarak mı başvuru yapmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Girişimci kadın olma şartları %51 ve üstü hisse sahibi kadın olan şirketler için geçerlidir. Diğer şartlarda standart başvuruyu seçip diğer bilgileri doldurmanız gerekiyor. Mağaza adınızı, şifrenizi belirledikten sonra şirketinizin türüne göre şahıs mı, anonim mi, şahıs şirketi mi ona göre gerekli bilgileri doldurarak üyelik aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Mağaza Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hepsiburada’da mağaza açmak için gerekli belgeler şirket türünüze göre değişmekle beraber genel itibariyle şu şekildedir.

  • İmza Sirküleri
  • Vergi Levhası
  • Banka Bilgileri
  • Faaliyet Belgesi
  • Şahıs firmalarının, Ticaret Odasına kaydı var ise Ticaret odası belgelerinin de sunulması gerekmektedir; eğer ticari kayıt yoksa bu evraklar gerekli değildir
  • Sunulan belgelerin tümünde kaşe ve varsa ortakların imzalarının olması gerekmektedir.
 

Hepsiburada Mağazam Kaç Günde Açılır?

Hepsiburada mağaza başvurunuzu, evraklarınızı ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurduğunuz halde Hepsiburada kısa süre içinde onay ve red verebilmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra hemen mağazanıza ürün ekleyerek satışa başlayabilirsiniz.

Hepsiburada Kargo Süreci

Mağazanız açıldı ve sipariş almaya başladıktan sonra Hepsiburada üzerinden belirlediğiniz kargo firmasının Hepsiburada ile anlaşmasına özel fiyatlarla kargolama işlemi yapmaktasınız. Kargo firması değişikliği yapmak istediğinizde Hepsiburada yönetim panelinizden Kargo firmasını değişmek istiyorum şeklinde destek talebi açtığınızda kısa süre içerisinde istediğiniz kargo firmasına geçişiniz yapılmaktadır.

Hepsiburada Komisyon Oranları ve Vergilendirme

4. Kısım

Hepsiburada komisyon oranları veya hepsiburada mağaza komisyon oranları satışa sunduğunuz ürünün bulunduğu kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Hepsiburada komisyon oranlar tek tip bir oran olmayın ürün bazı değişikmektedir. Hepsiburada mağaza açılışı sırasında size sunulan Ek-3 Pazaryeri Satıcı Bilgileri Formu’nda size bu komisyon oranları sunulur.

Hepsiburada Komisyon Oranları ve Vergilendirme

Hepsiburada komisyon oranları veya hepsiburada mağaza komisyon oranları satışa sunduğunuz ürünün bulunduğu kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Hepsiburada komisyon oranlar tek tip bir oran olmayın ürün bazı değişmektedir. Hepsiburada mağaza açılışı sırasında size sunulan Ek-3 Pazaryeri Satıcı Bilgileri Formu’nda size bu komisyon oranları sunulur ve inceledikten sonra onay verip, kabul etmektesiniz.
Mağaza komisyon oranlarınızı panelden ürün girerken size bilgisi sunulmaktadır. Sizde bu orana göre satış fiyatınızı belirleyerek ürününüzün satışını o fiyata göre yapabilmektesiniz.

Hepsiburada Satışları Faturalandırma

Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği tüm satış işlemlerinde olduğu gibi internet üzerinden yapılan satışlarda da fatura keserek vergilendirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Hepsiburada’da satış yapabilmeniz için şirket olma şartı olduğundan, yaptığınız tüm satış işlemleri faturalandırılarak yapılmaktadır.

Yardımcı Olmamızı İster misiniz?

Nasıl Başlamalısınız?

Uzman kadromuzla E-ticaret hakkında, web sitesi, pazar yerlerine başvuru süreci ile ilgili tüm konular hakkında size yardımcı olabiliriz. Satışlarınızı artırmak için tüm bilgi ve deneyimlerimizi sizlere aktarmaya hazırız. Tek yapmanız gereken bize 0544 449 50 70 numaralı telefonumuzdan ulaşmak.

E-ticaret Sitenizle Entegre Pazaryerleri

Hepsiburada başta olmak üzere n11, gittigidiyor, amazon.com.tr, epttavm, sanalpazar gibi pazaryerleri ile entegrasyonlu bir websitesine ihtiyacınız varsa sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız. Eğer bir e-ticaret sitesi istiyorsanız sizlere önerimiz tüm ürünlerinizi hem kendi sitenizden hemde aynı anda tüm pazaryerlerinden aynı anda yönetebileceğiniz bir alt yapıyı kullanmanızdır.

Pazaryerleri ile entegre olan E-ticaret siteniz sayesinde toplu ürün yükleme, tekil ürün yükleme, stok takibi gib özellikleri sayesinde hem ürünlerinizin kontrolünü sağlıklı bir şekilde yapabilecek, hemde iş yükünüzü çok hafifleteceksiniz. Örneğin Hepsiburada mağazanızdan bir ürün sattığında e-ticaret sitenizde otomatik olarak satılan ürün adeti kadar düşme olacak. Bu sayede stok kontrolünüz sağlıklı bir şekilde işleyecek ve stoğunuzda olmayan bir ürünün satılmasının önüne geçerek mağazalarınızın puanının düşmesini engelleyecek ve cezai yaptırımlara maruz kalmayacaksınız.

E-ticaret sitelerimizin altyapısı sayesinde ayrıca kullandığınız e-fatura firmaları ile entegrasyon yapabilmekteyiz. Bu sayede sipariş geldiği zaman otomatik olarak müşterinin fatura bilgilerine göre fatura oluşturularak Paraşüt gibi fatura programlarına otomatik olarak gönderimi sağlanmaktadır. Bu sayede fatura kesmek içinde büyük zaman kazanarak, yapılabilecek hatalarında önüne geçilmektedir.

Sizde tamamen entegrasyon özelliklerine sahip bir alt yapılı e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız 0545 449 50 70 telefon numaramızdan hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Numaranızı bırakın sizi arayalım 👋

Size yardımcı olabilmemiz için numaranızı bırakın.  En kısa sürede size dönüş sağlayacağız.

VEYA