👋 eKoza e-ticaret yazılımımız ile tüm pazar yerleriyle entegreli olarak online satışa başlayın.

Google Reklamları

Google Ads, eski adıyla Adwords reklam Google aramalarında ve haritalarda karşımıza çıkan reklamların sağlayıcısı konumundadır. Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla beraber arama motorları da ön plana çıkmaktadır. En fazla kullanılan arama motoru olan Google, işletmeler için ücretli reklam platformu oluşturmuş ve bu platform uzun zamandır kullanılmaktadır. Reklam, şirketlerin adını duyurabilmesi için geçmişten günümüze kullandıkları en etkili yöntemlerden birisidir. Ürünlerinin satılabilmesi için birçok yöntem deneyen bu şirketler günümüzde de sıkça kullanılan internet üzerinden reklam yapabiliyor. Google ise bu şirketlere hem kolaylık sağlıyor hem de şirketin isminin duyurulmasına önemli bir katkıda bulunuyor.

Google Ads Sistemi

Google Ads anahtar kelimelerin kullanımına göre hedef kitleye arama motorunda, aranan kelimeye göre belirli reklamları göstermektedir. Ancak sadece aratılan kelime değil, benzer ürün gruplarını da ön plana çıkarmaktadır. Örneğin tişört bakan bir insanın karşısına ayakkabı, pantolon gibi tamamlayıcı ürünler de çıkabilir. Bu ürünler insanların karşısına çıktıkça insanların ihtiyacı olmasa bile ihtiyacı varmış düşüncesi ortaya çıkıyor. Bu sayede reklam amacına ulaşıyor. Google Ads, reklamların anahtar kelimelerini belirli bir ücret karşılığında ön plana çıkarıyor. Bu ücret reklam veren kişinin belirleyeceği bir teklif ile sağlanıyor ve ön plana çıkarılan yeri değişebiliyor. Kısacası en yüksek teklifi veren kişinin reklamı Google aramalarında ve haritalarda en üstte yer alıyor, bu şekilde rekabet ortamı oluşuyor.
Google Ads’e reklam verirken hangi ülke, bölge ve şehri siz seçebilirsiniz. Ayrıca reklamların gösterileceği saat, yaş aralıklarını ve cinsiyet tercihini de ayarlayabilirsiniz. Reklamlarınız bu doğrultuda hedef kitleye ulaştırılacaktır.

Reklam alanını geliştiren Google Ads, sadece anahtar kelime reklamlarını değil video reklamını da kullanmaya başlamıştır. Özellikle anahtar kelimelerle kendini anlatamadığını düşünen şirketler bu atılım karşısında yeni reklamlar ortaya çıkarmış ve reklam çeşitliliğini arttırmıştır.

Nasıl Reklam Verilebilir?

Google 2016 yılında yaptığı güncellemelerle birlikte reklam politikasını değiştirmiştir. Eskiden 3 adet olan reklamlar, şu an üst kısımda 4 adet reklama çıkarılmış ve alt kısma da 3 tane reklam bölgesi açılmıştır. Ayrıca sağ kısımda yer alan reklamlar kaldırılmış ve sadece alışveriş kısmına dönüştürülmüştür. Google gelirinin %90’ını reklamlardan sağladığı için böyle bir yeniliğe gitmiş ve kendisine daha fazla reklam alanı sağlamıştır. Özellikle Google Ads’in sağladığı rekabet ortamı içerisine bu yenilikler de eklenince birçok şirket sahibi bu duruma kayıtsız kalamamış ve rekabet ortamı daha da artmıştır.
Eğer Google Ads üzerinden reklam vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli unsur bu rekabet ortamıdır. Reklam verirken dikkatli olmalı, rekabet ortamı üzerinde yanlış bütçe tercihiyle kendinizi zor duruma düşürmemelisiniz.

Numaranızı bırakın sizi arayalım 👋

Size yardımcı olabilmemiz için numaranızı bırakın.  En kısa sürede size dönüş sağlayacağız.

VEYA