👋 eKoza e-ticaret yazılımımız ile tüm pazar yerleriyle entegreli olarak online satışa başlayın.

Dijital Pazarlamada Yapılan Hatalar Nelerdir? Yapılan Önemli 11 Hata

Dijital pazarlamada yapılan hatalar markalar için ciddi sonuçlar doğurur. Prestij, itibar ve müşteri kaybıyla sonuçlanan bu hatalar markaların uzun süre boyunca zor elde ettiği başarıları bir anda yok edebilir.

Onun için dijital pazarlamada en çok yapılan hatalar ile ilgili bilgi sahibi olup bunlardan sakınmak gerekir.

En Sık Yapılan Dijital Pazarlama Hataları

Sınırı bulunmayan dijital pazarlama dünyasında seçkin bir konuma gelmek kolay değildir. Bu aşamada belli standartlara uymak, etkili stratejiler ışığında ilerlemek gerekir. Dijital pazarlama zaten maliyetli bir süreçtir. Yapılan ufak hatalar bile bu süreci tahmin edildiğinden daha maliyetli hâle getirebilir.

Markaların bu tarz olumsuzluklarla karşılaşmasına yol açan en yaygın dijital pazarlama hataları şunlardır:

1. Kampanya Hedeflerinin Doğru Belirlenmemesi

Başlama tarihinden evvel tüm hedeflerin belirlenmiş olması gerekir. Kaydolma, çağrı, form tamamlama, satış… Odağınızda bu ve benzeri hedeflerden hangileri varsa işe bunları tanımlayarak başlamalısınız.

Daha sonra analitik izleme özelliğinin söz konusu hedefleriniz için yeterince doğru bir seçim olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

Eğer koyduğunuz hedefler ölçümlenebilir değilse, nereye gideceğinizi bilmeden yol alırsınız. Kampanyanızın başarısını ve yatırım getirisini ölçmeniz mümkün olmaz.

Buna şöyle bir örnek verebiliriz:

 • Şu üründen şu kadar zaman içerisinde, şu miktarda satmam gerekiyor.
 • Ürünümün maliyet fiyatı budur.
 • Ürün satışından elde edeceğim kar bu olacak.
 • Reklam yatırım masraflarını karşılamak ve kara geçmek için 1 ayda en az şu kadar ürün satmalıyım.

Kendinize bu şekilde somut hedefler koymalısınız.

2. Yanlış Hedef Kitle Seçimi

Dijital pazarlama için tercih edebileceğiniz birçok kanal vardır: Sosyal medya, online pazar yerleri vb. Her platformdaki hedef kitlenin ihtiyaçları, beklentileri ve davranışları farklıdır.

Bu nedenle kampanya öncesinde hedef kitlenin kimlerden oluştuğunu tespit etmek çok önemlidir. Aynı anda herkese hitap etmeniz imkansızdır. Bu yüzden hedef kitlenizi belirli parametrelere göre daraltmanız gerekir.

İlgi alanları, kullandıkları cihazlar, demografik veriler ve buna benzer faktörlere göre asıl kitlenizi kolayca yakalayabilirsiniz.

Doğru hedef kitle tespiti, reklamlarınızın sizinle alâkası olmayan kişilere gösterilmesini engeller. Bu ise bütçenizi verimli şekilde kullanacağınız anlamına gelir.

3. Sosyal Medyanın Gücünden Yeterince Faydalanmamak

Dijital pazarlamada yapılan hatalar arasındaki en kötü durumlardan biri de sosyal medyayı yeteri kadar aktif veya profesyonel kullanmamaktır. Bu, çok büyük bir müşteri potansiyelini kaybetmek demektir. Her işletme ve markanın sosyal medyaya gereken önemi vermesi, orada pasif olmaktan uzak durması gerekir.

Hedef kitleye yönelik akılda kalıcı ve etkileyici paylaşımlar, güçlü iletişim ve kriz yönetimi ise hayati öneme sahiptir. Bunları doğru bir şekilde gerçekleştirmek adına markalar sosyal medya uzmanlarından yardım almalıdır.

Bazı markalar bu noktada sosyal medya fenomenlerine başvurur. Onlar ânî trafik akışı sağlasa bile kalıcılık elde edemez. Çünkü sosyal medya fenomeni olmak başka bir şey, sosyal medya pazarlaması yapabilmek farklı bir şeydir. Fenomenlerin bu konuda mutlaka başarılı olacağını düşünmek ve asıl işi sosyal medya pazarlaması olan uzmanları bırakıp onları tercih etmek yanlıştır.

4. Otomatik Mesajlar Göndermek

Müşterilerin asıl sorularına yanıt vermeyen, sadece onlara özel olmayan reklam içerikli mesajlar yollamanız, markanızın değerini düşürür.

En sık yapılan dijital pazarlama hataları içerisindeki bu yanlışa düşmekten sakınmalı ve müşterilerinizi bunaltmamalısınız. Kullanıcılara sosyal medya üzerinden veya farklı yollarla spam olacak şekilde mesaj atmamalısınız.

5. E-Posta Pazarlamasını Abartmak

En çok yapılan dijital pazarlama hataları listesinin üst sıralarında yer alan bu husus, otomatik mesajlar gibi kullanıcıları rahatsız eder. Zaten çoğu, konu satırından mesajın reklam olduğunu anladığı anda iletiyi hiç açmayıp direkt siler.

E-posta pazarlaması etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Tabii ki kullanılması gerekir. Ancak bu, dozunda yapılmalı ve marka imajını zedelemesine izin verilmemelidir.

6. Mobil Cihaz Kullanıcılarını Önemsememek

İstatistikler, internet kullanımının %90 oranında mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildiği yönündedir. Bu sebeple reklamların mobil cihazlar için özel olarak kurgulanıp optimize edilmesi gerekir.

Ayrıca sosyal medya görselleri ve internet sitesi tasarımı da mobil uyumluluk göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

7. Site Verilerini Analiz Etmemek

Ziyaretçilerle ilgili bilgilerin analizini gerçekleştirmemek, dijital pazarlamada en çok yapılan hatalar içerisindedir. Oysa geri dönüşüm oranlarınızı artırabilmek için şu soruların cevabını bilmeniz gerekir:

 • Kullanıcılarınız en çok hangi sayfalarda, ortalama ne kadar vakit geçiriyor?
 • Ziyaretçilerinizden kaçı sitenizi terk ettikten sonra tekrar geri dönüyor?
 • Kimler hangi ürünleri inceliyor? Favorilere ekliyor? Sepete atıyor?
 • Potansiyel müşterileriniz hangi aşamada sepeti terk ediyor?
 • İnsanların sitenize yeniden uğramasını sağlamak için neler yapmalısınız?

Bu tarz sorulara cevap bulmalı, müşteri davranışlarını takip ederek analiz aşamalarından geçirmelisiniz.

8. Sahte Etkileşimlerden Yararlanmak

Dijital pazarlamada en sık yapılan hatalar listesi içerisine dahil olan bir başka yanlış budur. Takipçi, beğeni, izlenme gibi etkileşimleri yapay yollarla artırmaya çalışmak; hesaplarınızın ve sayfalarınızın zarar görmesine, algoritmalar tarafından erişim kısıtlamalarıyla cezalandırılmasına yol açar.

Üstelik etkileşimlerinizin gerçek olmadığını anlayan kullanıcıların size olan güveni kırılır, sizi takip etmekten vazgeçerler.

9. İçeriklerin ve Kampanyaların Özgün Olmaması

Hedef kitlenize sunacağınız görseller, yazılar, videolar markanıza özgü olmalıdır. Hakeza, kampanya kurgularınız da hedef kitle ekseninde, özel olarak oluşturulmalıdır.

Başkalarından alıntı yapılmış fikirlerle hazırlanacak kampanya ve içerikler marka değerini yerle bir edebilir. Meşhur olan fikirleri kendinize uyarlamak sizi yenilikçi bir marka yapmaz.

Bu etapta inovatif düşünmeli; hedef kitlenizin karşısına orijinal, sıra dışı, çarpıcı fikirlerle çıkmalısınız.

10. Müşteri Sadakati Kavramını Unutmak

Dijital pazarlamada yapılan hatalar 10-20 yıllık müşterilerinizi bile âniden kaçırabilir. Bu nedenle sabit müşterileri kaybetme ihtimalinizin olduğunu aklınızdan çıkarmamalı, mevcut müşterilerinizin bağlılığını devam ettirmeye çalışmalısınız.

Yalnızca yeni müşteriler için promosyonlar, indirimler ve cazip kampanyalar yapmaya odaklanmamalı; aktif müşterilerinizi de hesaba katmalısınız. Daimi müşterilerinizin gönlünü hoş tutmaya gayret etmeli, onların memnuniyetini sürekli hâle getirmek için çalışmalar yapmalısınız.

Örneğin; en son alışverişinin üzerinden uzun bir zaman geçmiş olan müşterilerinize özel indirim yapabilirsiniz. Böylece onları ödüllendirerek alışverişe teşvik etmiş olursunuz.

Özel günlerde de mevcut müşterilerinize yönelik fırsatlar sunmayı ihmal etmeyin. Sık sık sizden alışveriş yapanlara hediyeler göndermeyi de düşünebilirsiniz.

11. Web Sitesinin Kullanıcı Odaklı Hâle Getirilmemesi

Dijital pazarlamada yapılan yanlışlar yelpazesinin önemli bir kısmını ise web site hataları oluşturur. Bunlara şunları örnek gösterebiliriz:

 • Aşırı derecede reklama yer vermek,
 • Düşük site hızı,
 • Karmaşık, anlaşılması zor, gereksiz veya abartılı öğeler barındıran, göz yoran tasarım,
 • Çok fazla kategori ve alt kategori ile kullanıcıların kafasını karıştırmak vb.

Dijital pazarlamada yapılan hatalar sizin için maddi ve manevi kayıplara yol açsın istemiyorsanız yukarıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

Bu konuda profesyonel desteğe ihtiyacınız varsa eKoza Dijital Pazarlama Ajansı’ndan yardım alarak işinizi hızlı ve güvenli bir şekilde büyütebilirsiniz.

Numaranızı bırakın sizi arayalım 👋

Size yardımcı olabilmemiz için numaranızı bırakın.  En kısa sürede size dönüş sağlayacağız.

VEYA